Leczenie zaćmy

Jak można leczyć zaćmę? Zaćma, która nazywana jest także katarktą to przypadłość, która dotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku. Zdarza się jednak również tak, że może się pojawić u osób młodych a niekiedy nawet u dzieci. Według prowadzonych statystyk jest w Polsce nawet pół miliona osób, które mają zaćmę kwalifikującą się nawet do zabiegu. Zaćma to zmętnienie soczewki oka, co prowadzi do upośledzenia widzenia. Schorzenie rozwija się zazwyczaj w obu oczach, ale właściwie nie jest to regułą. Nie mamy jednoznacznej przyczyny pojawienia się tego problemu. Najczęściej związane jest to z tym, że zmienia się struktura białka w soczewce, a to będzie powodowało jego zamglenie. Soczewka jest okrągłym, przeźroczystym otworem, który znajduje się w kolorowej tęczówce oka. Zbudowana będzie z pierścieni koncentrycznych, dzięki czemu skupia promienie świetlne na siatkówce oka. W ten sposób mamy widzenie, które będzie ostre zarówno z bliska jak i z daleka. Jeśli soczewka nie funkcjonuje prawidłowo to również nasze widzenie jest już gorsze. Pod katem fizjologicznym całkowicie przezierna soczewka będzie do około 35 roku życia. Potem jest naturalnym, że będzie nam powoli mętnieć. Taką chorobę da się zdiagnozować prowadząc klasyczne badanie oka. Jakie objawy powoduje katarakta i co powinno nas zaniepokoić? - przede wszystkim: - olśnienia pojawiające się przy jasnym dziennym świetle - sytuacje, gdy lepiej widzimy w dni pochmurne, albo o zmierzchu - rozszczepienie świateł - trudności z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw Zaćma będzie manifestować także stopniowym zaburzeniem widzenia, które polegają na to, że zmienia się ostrość widzenia i postrzeganie kontrastów.

Choroba dzieli się na kilka typów: Zaćma wrodzona – zmętnienie soczewki, które często staje się przyczyną ślepoty u dzieci, powodem może tutaj być kwestia związana z chorobą zespołu Downa, dziedziczność czy też zakażenie wewnątrz maciczne lub też ogólne schorzenie dotyczące gałki ocznej. Zaćma wrodzona może się dzielić na częściową, która jest spotykana najczęściej, gdy mamy tylko częściowe zmętnienie soczewki, albo też całkowitą zaćma, gdy praktycznie w ogóle nie będzie możliwe prawidłowe widzenie i zdolność widzenia u noworodka będzie zaburzona Zaćma wtórna – to wynik chorób jakie mamy za sobą, ale także urazów gałki ocznej. Pośród przyczyn, które mogą się tutaj stać podstawą do tego problemu będą takie kwestie jak zapalenie rogówki czy twardówki, wrodzone dystrofie siatkówkowe, duża krótkowzroczność oraz jaskra dokonana. Schorzenie to wywołują również choroby ogólnoustrojowe jak: - cukrzyca - atopowe zapalenie skóry - niedoczynność przytarczyc Zaćma nabyta – będzie najczęściej pojawiać się po 50 roku życia. Przyczynami będzie wystąpienie fizyczne oraz biochemiczne pewnych zaburzeń w oku zdrowym. Początkowo chorobę będzie można zaobserwować przez dużą ilość wody w soczewce. Kolejno będą się pojawiać zaburzenia związane z białkami soczewki czy też spowolnieniem syntezy. Spadać będzie także poziom stężenia potasu oraz urośnie poziom sodu oraz wapnia. Czynniki o genetycznym charakterze również tutaj będą brały udział. Początkowo mogą być zastosowane jakieś krople do oczu, które będą zwalniać proces mętnienia soczewki. 

Taka forma będzie jednak leczeniem tymczasowym i nie utrzyma się przez dłuższy okres czasu. Nie da się zatrzymać rozwoju zaćmy bez zabiegu operacyjnego, który właściwie jest jedyną szansą na to, by się ostatecznie tego kłopotu pozbyć. Przed wykonaniem zabiegu przeprowadza się wywiad lekarski oraz wykonuje badanie, by obliczyć jaka będzie potrzebna moc sztucznej soczewki. W czasie zabiegu chirurg dokonuje minimalnego cięcia, poprzez które wprowadza do oka specjalne urządzenie rozbijające soczewkę oraz pozwalające na jej usunięcie. Dochodzi następnie do wybrania tych wszystkich elementów soczewki zmętniałej, tak by przygotować miejsce na wszczepienie sztucznej soczewki, która będzie pozwalała na dobre widzenie. Nacięcie wykonywane w czasie zabiegu jest minimalne, nie trzeba zakładać szwów a oko po zabiegu goi się bardzo szybko. Wszystko wykonane jest w zabiegu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych i tego samego dnia wracamy do domu.

Fakoemulsyfikacja jest najpopularniejszym sposobem, na walkę z zaćmą, ale nie jednym. Rozróżniamy ponadto: Zewnątrztorebkowa operacja zaćmy – to metoda, która stosowana jest w tych przypadkach, w których choroba będzie już mocno zaawansowana. Cięcie tutaj jest większe, tak by dało się usunąć całą zmianę w jednym kawałku. Jednak przy takim zabiegu już trzeba zakładać szwy a to oczywiście wydłuża czas trwania procesu leczenia. Wewnątrztorebkowa operacja zaćmy – tutaj nacięcie będzie jeszcze większe, ponieważ usuwa się nie tylko samą soczewkę, ale również te elementy, które ją otaczają. Soczewka umieszczona będzie w innym miejscu. Zabieg jest w znieczuleniu miejscowym, ale u dzieci stosuje się także znieczulenie ogólne. Współcześnie operacja na zaćmę nie zajmuje więcej niż 30 minut i wykonana jest w taki sposób, że nie trzeba robić po kilku latach nowej. Jeśli jednak zaćma będzie dotyczyć dwojga oczu to nie można jednorazowo przeprowadzić takiego zabiegu w przypadku obu gałek ocznych. Trzeba między jednym a drugim okiem stworzyć minimum miesiąc przerwy. Po wykonanym zabiegu ważne będą regularne kontrole lekarskie i stosowanie specjalnie przygotowanych kropli do oczu. Mają one chronić przed infekcją oraz stanem zapalnym. Wystarczy kilka dni po zabiegu i większość pacjentów wyraźnie widzi poprawę widzenia oraz wraca do normalnego życia. Gdy już wzrok się ustabilizuje lekarz może dopasować odpowiednie dla pacjenta okulary. Sztuczne soczewki nie mają zdolności akomodacji i dlatego nie będą w stanie się dopasować do patrzenia w dali oraz w bliży. To sprawia, że pacjent musi nosić okulary i sam decyduje czy mają być to okulary do patrzenia w dal czy do patrzenia blisko. Obecnie odchodzi się także od takiego stwierdzenia, że zaćma musi dojrzeć i wykonuje się zabieg bez zbędnego oczekiwania, gdy tylko zobaczymy, że normalne widzenie staje się dla nas po prostu trudne.

 

Zobacz także

Idźmy dalej do przodu Nowy Jorku... z troską.

W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się jasne, że istnieje dobra i zła droga do ponownego otwarcia gospodarki...

Czytaj dalej

Kolorowe chwile w nowojorskiej drukarni

Bestype Printing jest legendą wśród drukarni w Nowym Jorku, ponieważ jest źródłem wsparcia dla wszelkiego...

Czytaj dalej