Różne rodzaje taśm

Taśma jest jednym z tych produktów, o których większość z nas nie myśli, dopóki ich nie potrzebuje. Na szczęście, ponieważ zazwyczaj nie używamy całej rolki taśmy na jednym projekcie, to zazwyczaj gdzieś w pobliżu znajduje się częściowo zużyta rolka, w którym to momencie wiemy, że nadszedł czas, aby kupić więcej taśmy.

Choć dziś jest bardzo popularna i używana w dziesiątkach tysięcy zastosowań, taśma samoprzylepna jest stosunkowo nowym produktem i naprawdę nie weszła do powszechnego użytku aż do czasu po pierwszej wojnie światowej, kiedy to praktyczne celofany i taśmy maskujące zaczęły być masowo produkowane przez 3M Corporation pod marką Scotch Tape. Ta nazwa marki jest nadal powszechnie (i nieprawidłowo) używana do identyfikacji wszystkich marek "niewidzialnych" taśm plastikowych.

Najprościej mówiąc, większość taśm jest przeznaczona do naprawy rzeczy, które się zepsuły lub rozdarły, ochrony powierzchni przed uszkodzeniem, lub łączenia rzeczy razem bez użycia klejów lub innych klejów na bazie wody. Większość taśm składa się z powierzchni samoprzylepnej (część klejąca) i nie klejącego materiału nośnego.

Kleje powszechnie stosowane do taśm obejmują gumy, krzem, żywicę epoksydową i poliuretan. Materiały nośne mogą zawierać folię plastikową, tkaninę, poliester, gumę, papier - lista jest długa. Rodzaj i szerokość materiału nośnego decyduje zazwyczaj o ogólnej wytrzymałości taśmy, podczas gdy klej decyduje o jego zdolności wiązania (sklejania).

Najczęściej stosowane taśmy samoprzylepne są aktywowane ciśnieniowo, co oznacza po prostu, że osoba korzystająca z nich naciska na nie, aby przykleić klej do tego, co jest przyklejane i utworzyć uszczelnienie. Niektóre taśmy specjalistyczne są aktywowane wodą lub ciepłem; są one najczęściej używane w bardzo specjalistycznych zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych i nie są tutaj omawiane.

Taśma jest zazwyczaj sprzedawana w rolkach i jest dostępna w różnych szerokościach w zależności od tego, do czego będzie najczęściej używana. Ogólnie rzecz biorąc, podłoże taśmy pozwala na jej "rozwinięcie" się bez uszkodzenia kleju. W przeciwnym razie pomiędzy paski w rolce umieszcza się przekładkę wykonaną z neutralnego materiału, do którego klej nie będzie się przyklejał.

Przyjrzyjmy się więc najczęstszym typom taśm i temu, do czego są one używane.

Taśmy ogólnego przeznaczenia

Taśma ogólnego przeznaczenia to każda taśma, która jest powszechnie stosowana przez... cóż, prawie wszystkich. Sprzedawany jest w sklepach z artykułami metalowymi i artykułami gospodarstwa domowego; w sklepach stacjonarnych i supermarketach; w sklepach typu convenience i mom-and-pop oraz bodegasach. Dla naszych celów są to wszelkie taśmy nieużywane wyłącznie przez poszczególne zawody lub branże i często wykorzystywane przez ogół społeczeństwa (choć należy wspomnieć, że wiele typów taśm z tej kategorii będzie wykorzystywanych przez wielu różnych specjalistów w ramach ich pracy).

Taśma przewodowa

Często błędnie określana jako taśma "kaczka" (i istnieje Duck Corporation, która wprowadza ten rodzaj taśmy na rynek pod tą nazwą), taśma kanałowa jest produktem aktywowanym ciśnieniowo, który posiada podkład z tkaniny/polietylenowej siatki i czasami jest powlekana innymi materiałami syntetycznymi w celu zapewnienia większej wytrzymałości i wodoszczelności. Zazwyczaj sprzedawane w rolkach o szerokości około dwóch cali, taśma kanałowa jest przeznaczona do rozrywania (w przeciwieństwie do cięcia) na paski i jest najczęściej srebrny kolor, choć w ostatnich latach wiele innych kolorów (i wyraźna odmiana) stały się dostępne.

Taśma kanałowa ma bardzo mocny klej i jest znana z przyklejania się do wielu różnych suchych powierzchni - prawie wszystkiego, w rzeczywistości - i jest najczęściej używana do ogólnych napraw domowych lub do wzmacniania i uszczelniania takich rzeczy jak rury, węże i otwory wentylacyjne. Jest on szeroko stosowany w wielu zastosowaniach przemysłowych, w tym HVAC, hydraulice, budownictwie, itp. Jest to jedna z najsilniejszych taśm ogólnego przeznaczenia na rynku.

Ze względu na swoją wytrzymałość na klej, taśma kanałowa nie jest odpowiednia do stosowania na niektórych powierzchniach. Na przykład, zwykle uszkadza pomalowaną ścianę lub uszczelnioną drewnianą podłogę, zabierając ze sobą farbę lub środek uszczelniający po jej usunięciu. Taśma kanałowa na ogół nie jest klasyfikowana jako ognioodporna, chociaż istnieją wyjątki. Niektóre odmiany taśm kanałowych są specjalnie zaprojektowane do zastosowań zewnętrznych.

Taśma maskująca

Powszechnie nazywana również taśmą malarską (choć inna specjalnie zaprojektowana forma taśmy używana przez większość profesjonalnych malarzy - omówiona poniżej - ma tę samą nazwę) taśma maskująca jest aktywowaną ciśnieniowo taśmą papierową, która zwykle wykorzystuje stosunkowo słaby klej, co pozwala na łatwe usunięcie go bez uszkodzenia powierzchni, na której został nałożony.

Lekki, niezbyt wytrzymały produkt, taśma maskująca jest często stosowana przez "amatorów" w projektach malarskich i barwieniach, aby tymczasowo pokryć (lub zamaskować) miejsca na powierzchni, które nie są przeznaczone do malowania oraz aby zapobiec wykrwawianiu się farby lub plamy z jednego obszaru na drugi. Na powierzchni można zazwyczaj pisać, a więc jest ona wygodna do robienia notatek podczas projektów. Taśma ta jest przeznaczona do łatwego rozdarcia i jest dostępna w różnych szerokościach.

Tradycyjnie beżowa lub opalona, dziś taśma maskująca jest produkowana w szerokiej gamie kolorystycznej. Ozdobna taśma maskująca - zwana Washi Tape - jest dostępna w Internecie oraz w większości sklepów rzemieślniczych i będzie miała wyróżniające się wzory i wzory. Produkowane są również niektóre przemysłowe taśmy maskujące na bazie tworzyw sztucznych i poliestru, które są często stosowane w galwanizacji, wytrawianiu, piaskowaniu i malowaniu proszkowym.

Niewidoczna taśma

Często nazywana także przezroczystą, magiczną lub szkocką taśmą (zarejestrowana marka korporacji 3M) niewidoczna taśma ma zazwyczaj plastikowy podkład i dość mocny klej. Oryginalnie wyprodukowana z podłożem z celofanu (i nadal często nazywana w Wielkiej Brytanii taśmą Sello, ponownie po zarejestrowaniu nazwy marki), niewidoczna taśma jest aktywowana ciśnieniowo. Jest on wyraźny i staje się "niewidoczny", gdy jest stosowany na produktach papierniczych, co jest jego najpowszechniej stosowanym i najbardziej praktycznym zastosowaniem.

Dostępna w wielu szerokościach, niewidoczna taśma jest najczęściej używana do naprawiania rozdarć w papierze, zaklejania kopert i wiązania papieru przy owijaniu innych przedmiotów. Jest on przeznaczony do cięcia, a nie do rozrywania, i zazwyczaj jest dostarczany w dozowniku z rowkowanym, zębatym narzędziem tnącym z przodu. Ze względu na swoją przejrzystość, pismo lub wzory są wyraźnie widoczne pod zadrukowanymi powierzchniami papieru. Zazwyczaj można go zapisać za pomocą długopisu, ołówka, markera lub nawet kredki.

Niektóre niewidoczne taśmy są projektowane jako "trwałe" i będą miały na podłożu środki antyżółknące, co pozwoli na ich dłuższe użytkowanie, na przykład w scrapbookingu. Inne, przeznaczone do bardziej tymczasowych zastosowań, są wprowadzane do obrotu jako "usuwalne", ponieważ zwykle nie uszkadzają (lub przynajmniej minimalnie) papieru podczas usuwania; ten rodzaj będzie miał mniej trwały klej.

Niewidoczna taśma jest jedną z najbardziej niedrogich i powszechnie używanych taśm zarówno w domu jak i w firmie.

Taśma pakowa

Taśma opakowaniowa (nazywana również taśmą do zamykania pudełek lub paczek) stosowana jest przede wszystkim do zamykania pudełek i innych rodzajów opakowań. Taśma pakowa zazwyczaj będzie miała mocny, aktywowany ciśnieniowo klej oraz mocny podkład z polipropylenu lub poliestru, który najczęściej będzie przezroczysty lub opalony.

Zazwyczaj o szerokości około dwóch cali (choć produkowane są również taśmy o szerokości trzech cali), taśma pakowa zwykle wymaga cięcia i najczęściej jest używana z aplikatorem z wbudowaną powierzchnią cięcia rowkowego, co pozwala na bardziej precyzyjne układanie i cięcie taśmy.

Najczęściej używana do zaklejania pudeł z tektury falistej, taśma jest zwykle nakładana na środek pudełka na górze i na dole, gdzie dwie klapy boczne stykają się w jednej, ciągłej linii od jednego końca do drugiego, zachodząc na każdy z końców o kilka cali. Jest on również często stosowany na otwartych szwach zewnętrznych boksu albo w taśmach, albo w linii ciągłej.

Stosunkowo niedrogi produkt, taśma pakowa jest dostępna w wielu różnych grubościach podkładu i o różnej sile klejenia. W zastosowaniach przemysłowych taśma pakowa jest często stosowana do pudełek za pomocą specjalnie skonstruowanych, szybkich, zautomatyzowanych maszyn.

Taśma mocująca

Taśma - często nazywana również włóknistą - jest bliskim krewnym taśmy pakowej i często będzie stosowana zamiast odmiany do pakowania, gdy potrzebna jest dodatkowa wytrzymałość i trwałość. Używając silnego kleju, taśma do wiązania ma zazwyczaj poliestrowy lub polipropylenowy podkład, w którym osadzone są włókna szklane, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość i odporność na rozdarcia.

Taśma ta jest prawie zawsze używana z dozownikiem lub aplikatorem wyposażonym w pewnego rodzaju narzędzie tnące, ponieważ ręczne odrywanie taśmy jest praktycznie niemożliwe. Zazwyczaj używa się go do zamykania lub wzmacniania pudełek i innych opakowań zawierających ciężkie materiały, jak również do wiązania (lub wiązania razem, stąd nazwa) wielu pudełek lub innych przedmiotów. Ze względu na doskonałą wytrzymałość na rozciąganie (niektóre gatunki taśm osiągają do 600 funtów na cal kwadratowy), jest również często używana - czasami nierozsądnie - do wieszania lub naprawy zepsutych przedmiotów.

W zastosowaniach przemysłowych, taśma taśmowa jest używana do mocowania owinięć na paletach, maszynach lub innych ciężkich przedmiotach przed wysyłki.

 

Zobacz także

Idźmy dalej do przodu Nowy Jorku... z troską.

W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się jasne, że istnieje dobra i zła droga do ponownego otwarcia gospodarki...

Czytaj dalej

Kolorowe chwile w nowojorskiej drukarni

Bestype Printing jest legendą wśród drukarni w Nowym Jorku, ponieważ jest źródłem wsparcia dla wszelkiego...

Czytaj dalej