Jakość zdjęć

zdjęcie dobrej jakościTo jak będzie wyglądać zdjęcie jest uzależnione przede wszystkim od rozdzielczości w jakiej zostało zapisane. Na jakość może wpływać również kompresja obrazu. Te parametry najbardziej decydują o tym jak wyglądają odbitki cyfrowe. Warto również zadbać o dobrą obróbkę zdjęć. Kompresja zdjęć, a jakość odbitek Kompresję można regulować bezpośrednio w aparacie jak i też przez specjalne programu do obróbki graficznej. Im będzie większa kompresja tym zdjęcia będą gorszej jakości. Spadek jakości będzie widoczny jedynie przy wysokim ustawieniu kompresji. Przy niskiej i średniej jakość będzie niezła. Rozdzielczość zdjęć cyfrowych Stosując większą rozdzielczość można oczekiwać lepszych zdjęć. Jednocześnie dzięki rozdzielczości można uzyskać odbitki większych rozmiarów.

Możecie zapoznać się z formatami odbitek, które można uzyskać w dobrej jakości w stosunku do rozdzielczości matrycy aparatu cyfrowego:

1 mln pikseli - 9x13 cm

2 mln pikseli - 10x15 cm

3 mln pikseli - 13x18 cm

4 mln pikseli - 15x21 cm

5 mln pikseli - 20x30 cm

7 mln pikseli - 25x38 cm

Mając rozdzielczość zdjęcia można bardzo szybko obliczyć jakie będą największe wymiary dobrej jakościowo odbitki. Można podzielić bok przez 300DPI i wynik w pomnożyć przez 2,54 by uzyskać długość boku w centymetrach. Podobnie liczymy drugi bok zdjęcia. 300DPI to określenie gęstości zdęcia przy jego obróbce. Zdjęcia można również wysyłać przy mniejszej gęstości, gdyż najważniejsza zawsze będzie rozdzielczość. Nie może być mniejsza niż odpowiednia dla danej odbitki. Dobór rozdzielczości zdjęcia To jaką będzie miało rozdzielczość zdjęcie można ustawić bezpośrednio w aparacie. W ten sposób sami możemy osiągnąć taką formę, która będzie odpowiednia dla wielkości odbitki.

jak zrobić dobre jakościowo zdjęcieWykonując zdjęcie, które ma być potem kadrowane warto zwrócić uwagę na to, by podnieść rozdzielczość. Jeśli potem będziemy ją zwiększać w programie do obrabiania zdjęć nie będzie to miało żadnego znaczenia i nie poprawi jakości zdjęcia. Można zmniejszyć kompresje, by zmniejszyć wtedy spadki jakości. Jeśli będziemy zapisywać zdjęcia z rozdzielczością większą niż jest konieczna również nie poprawimy jakości zdjęcia. Będzie jedynie rósł jego rozmiar i tym samym przesyłanie na serwer będzie dużo dłużej trwało. Także zdjęcie w formacie tiff zajmuje dużo więcej miejsca i będzie dłużej wgrywało się na serwer. Dlatego trzeba zadbać o to, by zdjęcia przygotować w formacie jpg. Gdy mamy wydruki wielkoformatowe można nieco zmniejszać rozdzielczość, gdyż będzie się je oglądać z daleka i dlatego spadek jakości takiego zdjęcia nie będzie tam tak widoczny.

 

Zobacz także

Idźmy dalej do przodu Nowy Jorku... z troską.

W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się jasne, że istnieje dobra i zła droga do ponownego otwarcia gospodarki...

Czytaj dalej

Kolorowe chwile w nowojorskiej drukarni

Bestype Printing jest legendą wśród drukarni w Nowym Jorku, ponieważ jest źródłem wsparcia dla wszelkiego...

Czytaj dalej