Wykonywanie fotografii – kilka prostych porad na uzyskanie fantastycznych zdjęć

jak robić dobre zdjęciaCoraz lepsze aparaty pozwalają nam na wykonywanie coraz lepszych jakościowo zdjęć. Nie jesteśmy już skazani na żmudne przygotowania, ustawianie się, oszczędzanie każdej klatki i ujrzenie efektu własnych działań dopiero po pewnym czasie. Nowe technologie umożliwiają wyświetlenie obrazu w sposób natychmiastowy, dzięki czemu zaraz wiemy, co powinniśmy poprawić i możemy dokonać natychmiastowych zmian (na przykład ustawienia postaci). Możemy również wykonywać wiele zdjęć jednocześnie i wybrać to najlepsze. Pomimo tak wielkiego postępu technologicznego, który znacząco ułatwia nam wykonywanie fotografii i czyni je o wiele prostszym w porównaniu z wcześniejszymi czasami, wciąż istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować, by wykonywać zdjęcia prawidłowo.

Zasada 1: Jeśli zależy nam na dobrych zdjęciach, konieczne jest wykonywanie kilku fotografii. Z całej serii trudniej co prawda wybrać to, które się najlepiej udało (bowiem możemy uzyskać kilka dobrych zdjęć), jednak lepiej mieć taki dylemat, niż jedno, nieudane zdjęcie. Zasada jest prosta – zwykle pejzaże powinniśmy sfotografować co najmniej trzykrotnie, zaś postaci około pięć, sześć razy. Dzięki temu zwiększają się nasze szanse na udaną fotografię. Oczywiście, nim nabierzemy wprawy wykonujmy więcej zdjęć – z czasem uda nam się uzyskiwać lepszą jakość przy mniejszym nakładzie sił i mniejszej ilości prób.

Zasada 2: Wykonujmy fotografie w możliwie jak najlepszej rozdzielczości. Dzięki temu – w razie potrzeby – będziemy mogli wywoływać zdjęcia w większych rozmiarach. Jest to bardzo istotne, ponieważ spore zdjęcie możemy bez trudu zmniejszyć, lecz uzyskanie większego z mniejszego jest sztuką, która nigdy się nie udaje.

Zasada 3: Pamiętajmy o systemie zwalniania migawki. Chodzi o przycisk zwany spustem migawki, którego naciśnięcie i powolne puszczenie, daje nam możliwość ustawienia ostrości oraz naświetlenia zdjęcia. Wszystko to sprawia, że wykonywane fotografie prezentują się znakomicie i wyglądają o wiele naturalniej, realniej i wyraźniej. Wiele osób wskazuje tu od razu na problem z wykonaniem niezamazanego ujęcia osobie, która bardzo szybko się porusza. Rzeczywiście, mógłby to być kłopot, ponieważ taki człowiek zniknie z pola naszego widzenia zanim zwolnimy migawkę. Rada na to jest jednak prosta – powinniśmy wyprzedzić dany obiekt, czyli ustawić aparat dużo dalej i wcisnąć spust migawki, wypuszczając go dopiero wówczas, gdy obiekt znajdzie się w naszym kadrze. Zdążymy!

tryby fotografowaniaZasada 4: Wykonujmy zdjęcia dobierając do nich odpowiedni tryb fotografowania, na przykład „portret”, gdy zależy nam na wyszczególnieniu jednej osoby, albo „sport”, gdy chcemy wykonać ujęcie szybciej poruszającego się obiektu. Pamiętajmy też, że im lepszy aparat, tym więcej posiada funkcji i możliwości.

 

Zobacz także

Idźmy dalej do przodu Nowy Jorku... z troską.

W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się jasne, że istnieje dobra i zła droga do ponownego otwarcia gospodarki...

Czytaj dalej

Kolorowe chwile w nowojorskiej drukarni

Bestype Printing jest legendą wśród drukarni w Nowym Jorku, ponieważ jest źródłem wsparcia dla wszelkiego...

Czytaj dalej