Na jakim papierze wywołać zdjęcia cyfrowe?

rodzaje papierów fotograficznychWspółcześnie technologia cyfrowa wyparła aparaty analogowe, co prawda fotografia analogowa posiada wielu wiernych wielbicieli, jednak jest to zdecydowana mniejszość. Główną zaletą aparatów cyfrowych jest to, że możemy wykonywać wiele zdjęć. Jednak i tu, pojawiają się schody, ponieważ wiele zdjęć pozostaje niewywołanych, a pozostając na dysku komputera czy przenośnych nośnikach są narażone na utratę. Warto więc zdecydować się na ich wywołanie. Dogodne jest to, że zdjęcia możemy wywołać w zaciszu domowym, jednak jest to kosztowna opcja oraz wymaga od nas zaangażowania i cierpliwości. Z pomocą przychodzą stacjonarne lub internetowe laboratoria, zajmujące się wywoływaniem odbitek przy czym dokładają wszelkich starań by zdjęcia były wysokiej jakości i to wszystko w stosunkowych niskich cenach. To one wyręczają nas od żmudnej pracy przy wywoływaniu zdjęć, jednak od nas zależy na jakim papierze wywołać zdjęcia cyfrowe.

Jeśli chodzi o wymiary zdjęć, to firmy zajmujące się wywoływaniem odbitek cyfrowych, dają również możliwość odbitek wielkoformatowych. Warto pamiętać, że rozmiar zdjęć uzależniony jest od formatu zdjęć wykonywanych przez nas sprzęt. Internetowe laboratoria fotograficzne oferują możliwość sprawdzenia, czy dana fotografia, po przycięciu, wykadrowaniu w efekcie odbitka będzie wyglądała dobrze. Jeśli chodzi o typy papieru, to na rynku fotograficznym dostępnych jest wiele rodzajów papieru. Dotychczas, mieliśmy do wyboru papier matowy lub połyskliwy. Współcześnie, istnieje alternatyw. Począwszy od wspomnianych wcześniej mianowicie, papier matowy i połyskliwy a także jedwabisty , półmatowy i perłowy. Najefektywniej prezentują się zdjęcia na papierze połyskliwym, jednak nie jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie jest odporny na palcowanie, w więc takie odbitki należy umiejscowić w odpowiednim albumie.

papier matowyW opozycji znajduje się papier matowy, który nadaje się na zdjęcia narażone na mało estetyczne odciski palców, a więc jest to alternatywa na zdjęcia, które przeglądamy przekazując je z rąk do rąk. Złotym środkiem wydaje się zastosowanie papieru półmatowego, który łączy w sobie połysk i mat, tradycyjny, stosunkowo tani papier półmatowy. Jeśli cenimy artystyczne motywy, warto zdecydować się na papier jedwabisty, który strukturą przypomina płótno. Jest to niezwykle oryginalne rozwiązanie, ponieważ fotografia zyskuje niepowtarzalnej elegancji w stylu retro. Papier perłowy ze względu na wysoki koszt, polecana jest jedynie do realizacji fotografii okolicznościowej. Są to odbitki wysokiej, trwałej jakości a więc odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ponadto, są to zdjęcia bardzo efektowne, ze względu na szykowny, perłowy połysk.

 

Zobacz także

Idźmy dalej do przodu Nowy Jorku... z troską.

W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się jasne, że istnieje dobra i zła droga do ponownego otwarcia gospodarki...

Czytaj dalej

Kolorowe chwile w nowojorskiej drukarni

Bestype Printing jest legendą wśród drukarni w Nowym Jorku, ponieważ jest źródłem wsparcia dla wszelkiego...

Czytaj dalej