Koszty i zasady wynajmu samochodu w Polsce i zagranicą

wynajem samochodu

Samochód z wypożyczalni często się przydaje, szczególnie latem. Zanim wybierze się właściwą wypożyczalnię, dobrze jest zapoznać się z zasadami, na jakich samo wypożyczanie się odbywa. Chodzi tutaj głownie o dokumenty i koszty.

Gdańsk i Bieszczady dzieli duża odległość, podobnie jak Rzeszów i Hel. Wybierając się w taką podróż, lepiej nie jechać swoim samochodem (to duży koszt i ryzyko). Lepiej polecieć i na miejscu zdecydować się na wynajem auta. Taki samochód przyda się też podczas wakacji zagranicą – pozwoli na przykład pozwiedzać ciekawe zakątki, zamiast cały dzień leżeć na plaży.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby wypożyczyć samochód? Paliwo, ubezpieczenie, wypadki, kradzież – to robić w takich przypadkach?

Wiek, doświadczenie i karta kredytowa

Wypożyczenie samochodu to nie jest sprawa dla każdego. Istnieją regulaminy wypożyczalni (każda ma inny) i na ich podstawie można albo nie można wypożyczyć samochodu. Jeśli 18-letni kierowca niedawno odebrał prawo jazdy, to jego szanse na wypożyczenie pojazdu są nikłe. Mimo to szczegóły postępowania zależą od konkretnej wypożyczalni i nie istnieją żadne przepisy ogólne na ten temat. Często jest tak, że wiek jest określany na podstawie klasy samochodu.

W firmie Sixt rent a car, aby móc wynająć samochód klasy mini albo kompakt, trzeba mieć przynajmniej 19 lat, a oprócz tego prawo jazdy kategorii B od roku. Klasa średnia pojazdów wymaga przynajmniej 21 lat i doświadczenia w prowadzeniu minimum przez 2 lata. Najwyższa klasa pojazdów to wiek 25 lat i przynajmniej 3 lata posiadania prawa jazdy.

W każdej wypożyczalni panują inne zasady. W firmie Car4rent minimalny wiek umożliwiający wypożyczenie auta to 25 lat i doświadczenie roku w prowadzeniu pojazdów.

Nie ma szans, aby samochód pożyczyć na „dobry wygląd”. Trzeba przedstawić dokumenty: prawo jazdy oraz dowód osobisty albo paszport (ze zdjęciem). Koniecznie trzeba mieć też kartę kredytową albo, jak to jest z samochodami najwyższej klasy (np. BMW serii 3 albo Mercedes klasy C) nawet dwie karty kredytowe.

Przy wynajmie trzeba wpłacić kaucję, która wyraża koszty wypożyczenia oraz zatankowany bak paliwa. Kwotę blokuje się na koncie – tak samo, jak w hotelach udostępniających pokoje z minibarami. Czasem kaucja jest wyrażana przez kwotę i odnosi się do klasy samochodu. Będzie to na przykład od 500 zł za Chevroleta Spark i 2500 zł za Mercedesa C. Cena wynajmu dolicza także opłatę przygotowawczą w wysokości 50 zł – to koszt stały, naliczany tylko raz.

Auto z pełnym bakiem i opłacone mandaty

Ważną kwestią jest to, że samochód musi wrócić do wypożyczalni w takim samym stanie, w jakim z niego wyjeżdżał. Musi mieć zatem pełen zbiornik paliwa (jeśli nie będzie wystarczającej ilości paliwa, to kierowca będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty) i być czyste na tyle, by możliwe było określenie jego stanu.

Jeśli podczas jazdy nim złamie się jakieś zasady ruchu drogowego, to odpowiedzialność i kara zostają tylko i wyłącznie po stronie kierowcy – mandaty płaci sam. Obowiązują go też wszystkie opłaty parkingowe i inne.

 

Zobacz także

Idźmy dalej do przodu Nowy Jorku... z troską.

W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się jasne, że istnieje dobra i zła droga do ponownego otwarcia gospodarki...

Czytaj dalej

Kolorowe chwile w nowojorskiej drukarni

Bestype Printing jest legendą wśród drukarni w Nowym Jorku, ponieważ jest źródłem wsparcia dla wszelkiego...

Czytaj dalej